W 2013 r. Biblioteka Teologiczna zmieniła system komputerowy MAK na PROLIB,
zbiory zostały włączone do katalogu elektronicznego UŚ i UE.

Obecnie katalogi on-line Biblioteki Teologicznej dostępne są jeszcze w dwóch systemach:

1. System Prolib (Katalog elektroniczny UŚ i UE)

katalog ten jest podstawowym źródłem informacji o zbiorach UŚ i UE, zawiera opisy ponad 1,5 miliona książek, czasopism, filmów i innych dokumentów ze wszystkich dziedzin wiedzy.

Katalog obejmuje zbiory Biblioteki Teologicznej:

- książki wydane od 2013 r. oraz książki wydane w latach poprzednich, ale przyjęte i skatalogowane w BTL od 2013 r.

- pełny wykaz tytułów czasopism wraz z informacją o zasobach

Publikacje można wyszukiwać według tytułu i autora, hasła przedmiotowego, opisu bibliograficznego, instytucji, serii, tytułu ujednoliconego, imprezy, ISBN/ISSN, roku wydania.

2. System MAK

Katalog zbiorczy  - obejmuje opisy książek, podręczników, nut, map z możliwością wyszukiwania przede wszystkim według: autora, tytułu, serii i indeksu rzeczowego. W katalogu wyszukujemy publikacje przyjęte i skatalogowane w BTL do 2012 r., stosując wyszukiwanie szybkie zgodnie z nową instrukcją wyszukiwania i zamawiania zbiorów.

Katalog dysertacji  - obejmuje katalogowane w BTL prace licencjackie, magisterskie, doktorskie z możliwością wyszukiwania według: autora, tytułu, słowa w tytule, nazwiska promotora, nazwy seminarium lub uczelni, typu pracy oraz indeksu rzeczowego.

Katalog czasopism – obejmuje pełny wykaz czasopism dostępnych w BTL, możliwych do wyszukiwania za pomocą: tytułu, słowa w publikacji, wydawcy, języka tekstu, numeru ISSN oraz indeksu rzeczowego. Aktualna informacje na temat zasobu  bieżących czasopism znajduje się tylko w Katalogu elektronicznym UŚ i UE.

Katalog podręczników i nut  - obejmuje posiadane w BTL podręczniki i nuty z możliwością wyszukiwania według: autora, tytułu, słowa w tytule, serii, roku wydania, języków oraz indeksu rzeczowego.

Katalogi kartkowe

• katalog alfabetyczny i rzeczowy dla księgozbioru Biblioteki Teologicznej
  • katalog alfabetyczny i rzeczowy dla zbiorów Biblioteki Diecezjalnej

Katalog alfabetyczny zakończony został w 2001 roku. Wyszukiwanie odbywa się według nazwiska autora lub pierwszego wyrazu tytułu w przypadku pracy zbiorowej.

Katalog rzeczowy w ujęciu systematycznym, obejmuje osobno nauki teologiczne i nauki świeckie. Odrębny dział stanowi także piśmiennictwo o tematyce regionalnej, tzw. silesiaca. Kolejność działów w zakresie nauk teologicznych i świeckich przedstawia się następująco:

NAUKI TEOLOGICZNE:   NAUKI ŚWIECKIE:
B - 1.

Geografia
Historia powszechna
Historia Polski

Prawo do zapisu do biblioteki a tym samym wypożyczania zbiorów na zewnątrz posiadają:

-  studenci, pracownicy i emeryci Uniwersytetu Śląskiego -

-  osoby duchowne i zakonne z terenu Archidiecezji Katowickiej

-  słuchacze i studenci studiów objętych porozumieniami władz uczelni (Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechniki Śląskiej)

katalog podręczników i nut